
Dugulás elhárítás házilag
Mosogató dugulásának elhárítása
Háztartásokban a mosogató duglulása a leggyakoribb probléma. Leginkább a mosogatás közben az edényekről a lefolyóba kerülő zsiradék okozza. A lefolyó rendszerben a mosogatólé lehűl és a zsír a lefolyócső falára tapadva egyre vastagabb réteget alkot. Ebbe beleragadnak az apróbb-nagyobb ételmaradékok és már el is dugult a lefolyó.
A dugulás elhárítás első lépéseként vizsgáljuk meg a lefolyó és a szifon átjárhatóságát, tisztaságát. Ürítsük és takarítsuk ki a szifont, majd szereljük össze gondosan ügyelve a tömítések meglétére.
Amennyiben a dugulás ezek után is megmaradt az alábbi háztartásban előforduló anyagok segítségével próbáljuk meg a dugulást elhárítani:
- 1/2 - 1 liter kóla
- Szódabikarbóna majd ecet, ezután forró víz
- Trisó majd forró víz
- Ecet majd forró víz
Ez utóbbiról itt láthatunk egy videót is:
WC dugulásának elhárítása
Pumpa:
A WC dugulás klasszikus, mindenki által jól ismert eszköze a WC pumpa. Helyes használatát azonban nem mindenki ismeri.
Engedjük majdnem tele a WC csészét vízzel és a pumpa hirtelen fel-le húzásával vákumot és nyomást felváltva próbáljunk kelteni, mint csak lefelé nyomkodva tovább "tömöríteni" a beszorult anyagot.
Célszerű a kisebb fejű, rövid fanyelű típust használni, az a feladat megoldásához a legmegfelelőbb.
Amennyiben nem sikerül lepumpálni, elképzelhető, hogy valami szilárd tárgy került a lefolyóba (toalett kacsa, tampon, betét, de előfordult plüssjáték vagy telefon is) a probléma megoldását bízzuk inkább a duguláselhárító szakemberre.
Savazás:
A lefolyótisztítása sósavval a leggyakrabban alkalmazott régi jól bevált módszer, ami kifejezetten hatékony, ha csak nem komoly problémáról van szó, azért néha káros is tud lenni. A sósav ugyan képes feloldani a szerves anyagok okozta dugulást, ám sokan nem tudják, hogy a sav nemcsak a lerakódást marja szét, hanem a csövek falában is kárt tehet, főleg az öregebb csövezetékek esetében pl eternit, beton, ólom csövek.
A sósavazás erős, kellemetlen szagú és egészségre káros gáz fejlődéssel jár, ezért alkalmazása esetén használjunk maszkot védőszemüveget és gumikesztyűt. Nagyon fontos a szellőztetés!
A sósavat inkább csak a fajanszon lerakódott húgykő és vízkő eltávolítására használjuk. A tisztítás közben folyamatosan szellőztessünk.